Oblékat či neoblékat toť otázka?

Často se při debatách s pejskaři setkávám s otázkou zda své psí miláčky oblékat či nikoli, případně od kdy.

Jsou různá plemena psů s různými typy srsti, díky otevřenému trhu jsou to i často osrstění do střední Evropy nevhodná- bez podsady, krátká a hladká, nebo dokonce uplně bezsrstá.

V oblékání je druh srsti hlavním mezníkem zda obléci či nikoliv, ovšem neměl by to být důvod jediný, mezi další patří zdravotní stav, stáří, stav srsti, kondice psa nebo jen zimomřivost daného jedince.

Je tedy důležité se přizpusobit vždy hlavně danému jedinci.

Př. pes, rhodeský ridgeback, 10let, problémy s páteří- takového psa je potřeba chránit před prochladnutím a promoknutím, proto ikdyž je to velký pes a v mládí obléci nepotřebuje je dobré jej ve stáří oblékat i v chladnějších letních dnech- samozřejmě přiměřeně.

Osobně jsem oblékala i starého hovawarta, což je plemeno dlouhosrsté s podsadou, ale aby neprochladl- protože srst a svalová hmota již nebyly jako zamlada- dostal v zimních měsících náhradní kožíšek.

Další z častých příkladů jsou psi, které nechávají majitelé stříhat nakrátko- taková uprava se provádí jednou cca za 2-3měsíce a tak úprava padne pravděpodobně i dobdobí zimi a plískanic, je dobré mít tedy připravený teplý obleček aby nám pes neprochladl.

Může se taky stát, že budeme mít dva jednice stejného plemen a stejného typu srsti například třeba krátkosrstou čivavu, a jendoho psíka budeme muset oblíkat už při 5°C a druhého budeme oblékat až přo -10°C. Zde je to stejné jako u lidí, každý jsme jiný a i snášenlivost k chladu se různí a je důležité na to brát ohled.