Archiv rubriky: Pohybový aparát

informace o pohybovém aparátu

Masáže psů- součást moderní péče o psího parťáka a nebo výmysl dnešní doby?

11834898_939848376079483_6041728019652521463_o

 

Masáž pro psa, Dornova metoda pro psa, Bowenova masáž pro psa,  tejpování pro psa… nesmysl, chtělo by se říct. A mnoho majitelů psů při myšlence masáže pro svého psa protáčí oči, ale čím dál tím více majitelů psa tento trend podporují a svému psu tyto věci dopřávají a dokonce tvrdí, že to či ono jejich psu pomohlo v nějakém zdánlivě neřešitelném pohybovém problému, jeho fyzický výkon se zlepšil…
Fyzioterapie, masáže, rehabilitace psů jsou v zahraničí běžná součást péče o sportující i nesportující psy. U nás v Čechách je to poměrně nová věc a stále máme co ze zahraničních zemí do Čech z této oblasti přinášet.

Proč vlastně pes najednou „potřebuje“ masáž, když několik tisíciletí žil po boku člověka bez této péče docela spokojeně? Je potřeba si uvědomit, že ze psa se postupem času stal rovnocenný partner v oblasti sportu pro svého majitele, většina psů jsou na úrovni aktivního sportovce, ne-li atleta. Pes běhá vedle kola a nebo koloběžky v terénu několik desítek kilometrů, běhá agility, což znamená rychlé starty, otočky, skoky, občas nějaký pád a nebo náraz do překážky. Při sportovní obraně dochází k prudkým nárazům a prudkým záškubům zejména krčního svalstva. Výkony psů jsou hnány čím dál víc do extrémů a  výsledky  jsou opravdu na úrovni velmi aktivního sportovce. A o ty je z hlediska masáží, fyzioterapie a případné rehabilitace velmi dobře postaráno. Protože pokud je sportovec v kvalitní kondici, podává kvalitní výkony.
Chtělo by se říct, že pes je stvořen pro pohyb, byl vyšlechtěn pro běh, pasení stád, práci v armádě, záchranářským pracem a podobně.  Byl. Ale v minulosti pes tyto aktivity provozoval pracovně a ne pro zábavu a vrcholný sport. V minulosti pes neaoportoval hodiny míček  a neběhal agility a neprováděl téměř akrobatické kousky při disciplíně freestyle frisbee. Je fajn, že člověk baví sebe i svého psa různými aktivitami, které baví oba dva, ale je potřeba pomýšlet na to, že je nutné  se postarat o to, aby o  pohybový aparát psa ( ideálně i majitele) bylo postaráno nejen kvalitní stravou a případně vhodnými doplňky, ale i manuální péčí.

11834832_939849046079416_6670548173060905229_o

Dalším důvodem, proč by majitel měl věnovat pozornost péči o pohybový aparát psa je ten, že v dnešní době se vyskytují mnohem více dysplazie kyčelních, loketních kloubů, artrozy, artritidy, spondyloza páteře a mnoho dalších diagnoz, omezující kvalitu života psa.
V případě, že pes, trpící artrozou podstupuje pravidelně ošetření masáží a Dornovou metodou, zpravidla se podaří zpomalit průběh artrozy a předejít dalším obtížím v pohybovém aparátu psa.  Ve svalstvu v okolí postiženého kloubu lze nalézt mnoho spasmů, spoušťových i stresových bodů. Spasmy i stresové body se přenáší i na další části těla psa, které pes začne přetěžovat důsledku nedostatečné funkce jiné skupiny svalů a nebo kloubu. Například v případě, že pes ulevuje jedné končetině, přetěžuje končetinu jinou. A v přetěžované končetině může dojít k vychýlení kloubu ze správné polohy v důsledku jeho nesprávného zatěžování a pozvolnému vzniku artrozy, následkem které vzniknou spasmy v okolím svalstvu  postiženého kloubu… taková řetězová reakce pohybového aparátu psa, kterou lze ve většině případů zastavit.

Aktivní věk psů většiny plemen se v posledním století prodloužil o několik let a není žádnou výjimkou, že pes velkého plemene, jako je například belgický ovčák, se v plném zdraví a dobré kondici dožívá patnácti let, někdy i více. Velkou zásluhu na tom má kvalitní selekce chovných zvířat k dalšímu chovu plemene a elimininace dědičných onemocnění, ale také moderní pohled na výživu psů, kvalitní veterinární péče, kvalitní životní podmínky pro psy a v neposlední řadě pohodový, spokojený život vedle svého majitele. Pravidelné a preventivní  ošetření Dornovou metodou a pravidelná preventivní masáž bezesporu mají své místo v moderní péči o psa a dokáží přispět k prodloužení aktivního věku zvířete.

autorka článku: Zuzana Wildmannová

www.fyziopes.cz

logo_male