U psů díky šlechtění vzniklo mnoho druhů a tipů srsti. Je srst krátká (labrador), hladká (maďarský ohař), dlouhá (zlatý retriver), hrubá (knírač), jemná (maltézský psík) , línající (většina plemen) i nelínající (pudl), strukturou připomínající více vlas než chlup (yorkšírský terier) a dokonce jsou psi bezsrstí (peruánský naháč).
Každý z těchto tipů srsti potřebuje svojí specifickou údržbu. Některé méně, některé více.
Plemena dlouhosrstá nebo krátkosrstá s podsadou stačí pravidelně vyčesávat vhodným hřebenem.
Ovšem plemena, povětšinou společenská dlouhosrstá bez podsady a nelínající, je třeba udržovat víc, pokud chceme udržovat srst v dlouhém stavu musíme srst ošetřovat speciálními přípravky, psa koupat v kvalitních šamponech a používat speciální balzámy, také psa musíme pravidelně česat aby se srst necuchala. Tuto údržbu vidíme u všech jedinců na výstavách například u plemen maltézský psík nebo yorkšírský terier.
Poté jsou plemena, která se musí stříhat dle standartu a srst samozřejmě ošetřovat kvalitními šampony a rozčesávat různými hřebeny, zde se opět jedná většinou o výstavní psi.
Jendou z posledních variant jsou takzvaná plemena na trimování, k nim patří všechna hrubosrstá plemena- knírač, jezevčík, irský vlkodav aj., a z nehrubosrstých plemen sem patří kokršpaněl- který se částečně trimuje a částečně upravuje střihem.
Pak jsou plemena- většinou lovecká- setři, retriveři, které je potřeba na výstavy speciálně ostříhat.
Protože ale ne všichni vlastníme výstavní šampiony a ne všichni jsme tak šikovní abychom si psa doma upravovali sami, je plno proškolených profesionálních střihačů, kteří nám s tímto problémem za mírnou úplatu pomůžou. Jsou tu od toho aby vám poradili, jak se o danou srst starat, případně vám doporučí střihovou úpravu, která bude odpovídat vašim možnostem a schopnostem.
Je důležité si uvědomit, že určité úpravy psů nejsou úplně vhodné pro všechny tipy srsti, například pravidelné holení srsti mění strukturu srsti u hrubosrstých plemen, které se pak již nedají trimovat a srst ztrácí původní funkci, která má převážně chránit před nepřízní počasí. Také dlouhosrstí psi s podsadou by se neměli vyholovat strojkem, protože pak přichází o jednu ze svých termoregulačních jednotek a hrozí jim v letních měsících přehřátí a v zimě pro změnu zima.
Je tedy vhodné se vždy už se štěňátkem zastavit v některém psím salonu aby vám poradili co s pejskem a kdy dělat, jaké správné hřebeny si na péči o psa pořídit, aby jste například dlouhosrstého psa s podsadou dostatečně vyčesávali a netvořil se filc, stejně tak jsou důležité vhodné hřebeny u všech dloouhosrstých plemen právě z důvodu cuchání.
Poradí vám také vhodnou kosmetiku na konkrétní tip srsti vašeho miláčka, aby údržba byla co nejsnazší a srst vypadala tak jak má, určitě vám i ochotně poradí jak často koupat, čistit ouška nebo stříhat drápky.
A Pokud si ani tak na některé úkony netroufnete sami, nebo na ně nemáte doma dostatečné vybavení- kvalitní nůžky, strojek či trimovací nůž, není nic jendoduššího než pejska pravidelně svěřovat do péče psího salonu, kde se o něj postarají odborníci.