Nechat psa v autě v letních horkých dnech? Ruská ruleta se zdravím psa

 

 

pes

pespes

 

Pes přehřátý z pobytu v rozpáleném autě…nic neobvyklého v letním období…i krátký nákup v supermarketu může psa stát zdraví  a nebo život !

Stále dokola, pořád to samé a pořád nic platné opakování věty:  Nenechávejte své psy v letních dnech v autě!

 

Dokáže si někdo představit nechat dítě v autosedačce v pařáku v autě? Ne, byl by to necita. A proč psa ano???

Argumenty majitelů typu: „byl jsem pryč jen chvíli“, „nechal jsem otevřené okno“, „není tak velké teplo“ jsou důkazem o neznalosti skleníkového efektu v odstaveném autě a rychle stoupající teplotě.  Pes navíc, pokud jeho tělesná  teplota stoupne na 42°C, je vystaven krajní mezi, kterou jeho tělo zvládne. Poté nastává selhání životních funkcí, nezvratné změny tkání a smrt. Pes, jak každý ví, se nepotí tak jako člověk, prostřednictvím potních žláz a nedokáže tak dobře regulovat extrémní výkyvy teplot. Pokud je pes vystaven teplotě 50°C ve svém okolí,  už je vystaven smrtelnému riziku. Zkuste do auta v létě umístit teploměr a možná se budete divit, kolik že máte stupňů ve vašem autě.
Samozřejmě se může stát, že majitel někde se psem cestuje a z nutného důvodu musí auto opustit a psa v něm zanechat…není to ideální řešení, je to čistě otázka zodpovědnosti majitele, jak dobře psa v autě zabezpečí a zda si je jist, že opravdu odchází na pár minut a jeho pes je v takové kondici a zdravotním stavu, aby krátkou chvíli bez újmy vydržel zůstat v autě.
Tudíž  prosím všechny aktivisty Greenpeace a podobné, používejte rozum a pokud uvidíte auto zaparkované ve stínu, otevřená okna, misku s vodou a odpočívajícího psa, rozhodně neburcujte policii, hasiče, výjezdovou veterinární službu  a podobně. Majitel pravděpodobně neměl zbytí a odešel na krátkou chvíli a psa zabezpečil, jak nejvíce mohl, jistě se brzy vrátí.
Pokud uvidíte auto, zaparkované na slunci, (ale i ve stínu a je teplé počasí), se zavřenými okny, psa, který rozhodně neodpočívá, ale je neklidný a hyperventiluje („jazyk až na vestě“), nebo, nejhůř, leží a velmi rychle dýchá ( v nejhorším případě už ani nedýchá), je na místě řešení.
Pokud budete rozbíjet okno u cizího auta, pravděpodobně budete hnáni k odpovědnosti za poškození cizí věci, proto bych takovéto krajní řešení nechávala na policii, kterou je na místě v tomto případě neprodleně přivolat.


Doufám, že letos bude méně případů přehřátých a nebo zemřelých psů následkem zavření v autě, že majitelé začnou být ke svým čtyřnohým kamarádům zodpovědnější. A doufám, že ostatní budou všímavější ke svému okolí, v případě nouze pomůžou k záchraně přehřátého psa, ale zároveň budou shovívavější k  majitelům psů, kteří si od  auta odskočili na nezbytně nutnou chvíli, jsou si vědomi reálného rizika a svou neodkladnou záležitost mimo auto vyřeší opravdu během pár minut.. a co vy víte, šli  třeba zrovna koupit pejskovi vodu.

 

Jak vypadá přehřátí u psa a jak poskytnout první pomoc?

  •  zrychlené, obtížné dýchání
  • červené sliznice, husté, vazké sliny, nebo pěna u tlamy
  • dehydratace – (při vytvoření kožní řasy se kůže vrací zpět velmi pomalu)
  • skelný pohled, nervozita, panika, dezorientace zvířete, později apatie
  • zvýšená tepová frekvence, zvýšená teplota, třas
  • později nastává apatie, bezvědomí, koma a smrt

První pomoc při přehřátí:

  • psa přenést na dobře větrané, chladnější a stinné místo
  • POSTUPNÉ (!!!!!) ochlazování zvířete- balení tlapek do studených (ne ledových) hadrů, ručníků. Je-li pes při vědomí, nabídneme čerstvou, vlažnou vodu k pití v malých dávkách. Nenechte psa vypít velké množství vody naráz- mohlo by dojít k zvracení, což je při dehydrataci velmi nežádoucí. Můžeme postupně ochlazovat vlažnou vodou zbytek těla.Nikdy psa nechlaďte nárazově ponořením a nebo politím studenou vodou, šokový stav organismu by se mohl prohloubit! Na přehřátého psa použijte vlažnou vodu (teploty těla) a postupně můžete teplotu vody snižovat.
  • Po ochlazení a stabilizaci stavu zvířete jej dopravte k veterináři a nebo využijte výjezdové veterinární služby. Veterinární lékař posoudí stav psa a zahájí další léčbu hypertermie.

 

 

Autorka článku: Zuzana Wildmannová

Fyzioterapie psů Belgian Fox

www.fyziopes.cz