Archiv rubriky: Zdraví a péče o psy

v této rubrice se věnujeme otázkám týkajících se zdraví psů

Masáže psů- součást moderní péče o psího parťáka a nebo výmysl dnešní doby?

11834898_939848376079483_6041728019652521463_o

 

Masáž pro psa, Dornova metoda pro psa, Bowenova masáž pro psa,  tejpování pro psa… nesmysl, chtělo by se říct. A mnoho majitelů psů při myšlence masáže pro svého psa protáčí oči, ale čím dál tím více majitelů psa tento trend podporují a svému psu tyto věci dopřávají a dokonce tvrdí, že to či ono jejich psu pomohlo v nějakém zdánlivě neřešitelném pohybovém problému, jeho fyzický výkon se zlepšil…
Fyzioterapie, masáže, rehabilitace psů jsou v zahraničí běžná součást péče o sportující i nesportující psy. U nás v Čechách je to poměrně nová věc a stále máme co ze zahraničních zemí do Čech z této oblasti přinášet.

Proč vlastně pes najednou „potřebuje“ masáž, když několik tisíciletí žil po boku člověka bez této péče docela spokojeně? Je potřeba si uvědomit, že ze psa se postupem času stal rovnocenný partner v oblasti sportu pro svého majitele, většina psů jsou na úrovni aktivního sportovce, ne-li atleta. Pes běhá vedle kola a nebo koloběžky v terénu několik desítek kilometrů, běhá agility, což znamená rychlé starty, otočky, skoky, občas nějaký pád a nebo náraz do překážky. Při sportovní obraně dochází k prudkým nárazům a prudkým záškubům zejména krčního svalstva. Výkony psů jsou hnány čím dál víc do extrémů a  výsledky  jsou opravdu na úrovni velmi aktivního sportovce. A o ty je z hlediska masáží, fyzioterapie a případné rehabilitace velmi dobře postaráno. Protože pokud je sportovec v kvalitní kondici, podává kvalitní výkony.
Chtělo by se říct, že pes je stvořen pro pohyb, byl vyšlechtěn pro běh, pasení stád, práci v armádě, záchranářským pracem a podobně.  Byl. Ale v minulosti pes tyto aktivity provozoval pracovně a ne pro zábavu a vrcholný sport. V minulosti pes neaoportoval hodiny míček  a neběhal agility a neprováděl téměř akrobatické kousky při disciplíně freestyle frisbee. Je fajn, že člověk baví sebe i svého psa různými aktivitami, které baví oba dva, ale je potřeba pomýšlet na to, že je nutné  se postarat o to, aby o  pohybový aparát psa ( ideálně i majitele) bylo postaráno nejen kvalitní stravou a případně vhodnými doplňky, ale i manuální péčí.

11834832_939849046079416_6670548173060905229_o

Dalším důvodem, proč by majitel měl věnovat pozornost péči o pohybový aparát psa je ten, že v dnešní době se vyskytují mnohem více dysplazie kyčelních, loketních kloubů, artrozy, artritidy, spondyloza páteře a mnoho dalších diagnoz, omezující kvalitu života psa.
V případě, že pes, trpící artrozou podstupuje pravidelně ošetření masáží a Dornovou metodou, zpravidla se podaří zpomalit průběh artrozy a předejít dalším obtížím v pohybovém aparátu psa.  Ve svalstvu v okolí postiženého kloubu lze nalézt mnoho spasmů, spoušťových i stresových bodů. Spasmy i stresové body se přenáší i na další části těla psa, které pes začne přetěžovat důsledku nedostatečné funkce jiné skupiny svalů a nebo kloubu. Například v případě, že pes ulevuje jedné končetině, přetěžuje končetinu jinou. A v přetěžované končetině může dojít k vychýlení kloubu ze správné polohy v důsledku jeho nesprávného zatěžování a pozvolnému vzniku artrozy, následkem které vzniknou spasmy v okolím svalstvu  postiženého kloubu… taková řetězová reakce pohybového aparátu psa, kterou lze ve většině případů zastavit.

Aktivní věk psů většiny plemen se v posledním století prodloužil o několik let a není žádnou výjimkou, že pes velkého plemene, jako je například belgický ovčák, se v plném zdraví a dobré kondici dožívá patnácti let, někdy i více. Velkou zásluhu na tom má kvalitní selekce chovných zvířat k dalšímu chovu plemene a elimininace dědičných onemocnění, ale také moderní pohled na výživu psů, kvalitní veterinární péče, kvalitní životní podmínky pro psy a v neposlední řadě pohodový, spokojený život vedle svého majitele. Pravidelné a preventivní  ošetření Dornovou metodou a pravidelná preventivní masáž bezesporu mají své místo v moderní péči o psa a dokáží přispět k prodloužení aktivního věku zvířete.

autorka článku: Zuzana Wildmannová

www.fyziopes.cz

logo_male

Nechat psa v autě v letních horkých dnech? Ruská ruleta se zdravím psa

 

 

pes

pespes

 

Pes přehřátý z pobytu v rozpáleném autě…nic neobvyklého v letním období…i krátký nákup v supermarketu může psa stát zdraví  a nebo život !

Stále dokola, pořád to samé a pořád nic platné opakování věty:  Nenechávejte své psy v letních dnech v autě!

 

Dokáže si někdo představit nechat dítě v autosedačce v pařáku v autě? Ne, byl by to necita. A proč psa ano???

Argumenty majitelů typu: „byl jsem pryč jen chvíli“, „nechal jsem otevřené okno“, „není tak velké teplo“ jsou důkazem o neznalosti skleníkového efektu v odstaveném autě a rychle stoupající teplotě.  Pes navíc, pokud jeho tělesná  teplota stoupne na 42°C, je vystaven krajní mezi, kterou jeho tělo zvládne. Poté nastává selhání životních funkcí, nezvratné změny tkání a smrt. Pes, jak každý ví, se nepotí tak jako člověk, prostřednictvím potních žláz a nedokáže tak dobře regulovat extrémní výkyvy teplot. Pokud je pes vystaven teplotě 50°C ve svém okolí,  už je vystaven smrtelnému riziku. Zkuste do auta v létě umístit teploměr a možná se budete divit, kolik že máte stupňů ve vašem autě.
Samozřejmě se může stát, že majitel někde se psem cestuje a z nutného důvodu musí auto opustit a psa v něm zanechat…není to ideální řešení, je to čistě otázka zodpovědnosti majitele, jak dobře psa v autě zabezpečí a zda si je jist, že opravdu odchází na pár minut a jeho pes je v takové kondici a zdravotním stavu, aby krátkou chvíli bez újmy vydržel zůstat v autě.
Tudíž  prosím všechny aktivisty Greenpeace a podobné, používejte rozum a pokud uvidíte auto zaparkované ve stínu, otevřená okna, misku s vodou a odpočívajícího psa, rozhodně neburcujte policii, hasiče, výjezdovou veterinární službu  a podobně. Majitel pravděpodobně neměl zbytí a odešel na krátkou chvíli a psa zabezpečil, jak nejvíce mohl, jistě se brzy vrátí.
Pokud uvidíte auto, zaparkované na slunci, (ale i ve stínu a je teplé počasí), se zavřenými okny, psa, který rozhodně neodpočívá, ale je neklidný a hyperventiluje („jazyk až na vestě“), nebo, nejhůř, leží a velmi rychle dýchá ( v nejhorším případě už ani nedýchá), je na místě řešení.
Pokud budete rozbíjet okno u cizího auta, pravděpodobně budete hnáni k odpovědnosti za poškození cizí věci, proto bych takovéto krajní řešení nechávala na policii, kterou je na místě v tomto případě neprodleně přivolat.


Doufám, že letos bude méně případů přehřátých a nebo zemřelých psů následkem zavření v autě, že majitelé začnou být ke svým čtyřnohým kamarádům zodpovědnější. A doufám, že ostatní budou všímavější ke svému okolí, v případě nouze pomůžou k záchraně přehřátého psa, ale zároveň budou shovívavější k  majitelům psů, kteří si od  auta odskočili na nezbytně nutnou chvíli, jsou si vědomi reálného rizika a svou neodkladnou záležitost mimo auto vyřeší opravdu během pár minut.. a co vy víte, šli  třeba zrovna koupit pejskovi vodu.

 

Jak vypadá přehřátí u psa a jak poskytnout první pomoc?

  •  zrychlené, obtížné dýchání
  • červené sliznice, husté, vazké sliny, nebo pěna u tlamy
  • dehydratace – (při vytvoření kožní řasy se kůže vrací zpět velmi pomalu)
  • skelný pohled, nervozita, panika, dezorientace zvířete, později apatie
  • zvýšená tepová frekvence, zvýšená teplota, třas
  • později nastává apatie, bezvědomí, koma a smrt

První pomoc při přehřátí:

  • psa přenést na dobře větrané, chladnější a stinné místo
  • POSTUPNÉ (!!!!!) ochlazování zvířete- balení tlapek do studených (ne ledových) hadrů, ručníků. Je-li pes při vědomí, nabídneme čerstvou, vlažnou vodu k pití v malých dávkách. Nenechte psa vypít velké množství vody naráz- mohlo by dojít k zvracení, což je při dehydrataci velmi nežádoucí. Můžeme postupně ochlazovat vlažnou vodou zbytek těla.Nikdy psa nechlaďte nárazově ponořením a nebo politím studenou vodou, šokový stav organismu by se mohl prohloubit! Na přehřátého psa použijte vlažnou vodu (teploty těla) a postupně můžete teplotu vody snižovat.
  • Po ochlazení a stabilizaci stavu zvířete jej dopravte k veterináři a nebo využijte výjezdové veterinární služby. Veterinární lékař posoudí stav psa a zahájí další léčbu hypertermie.

 

 

Autorka článku: Zuzana Wildmannová

Fyzioterapie psů Belgian Fox

www.fyziopes.cz

Proč navštívit psí salon a odborníka

U psů díky šlechtění vzniklo mnoho druhů a tipů srsti. Je srst krátká (labrador), hladká (maďarský ohař), dlouhá (zlatý retriver), hrubá (knírač), jemná (maltézský psík) , línající (většina plemen) i nelínající (pudl), strukturou připomínající více vlas než chlup (yorkšírský terier) a dokonce jsou psi bezsrstí (peruánský naháč).

Každý z těchto tipů srsti potřebuje svojí specifickou údržbu. Některé méně, některé více.

Plemena dlouhosrstá nebo krátkosrstá s podsadou stačí pravidelně vyčesávat vhodným hřebenem.

Ovšem plemena, povětšinou společenská dlouhosrstá bez podsady a nelínající, je třeba udržovat víc, pokud chceme udržovat srst v dlouhém stavu musíme srst ošetřovat speciálními přípravky, psa koupat v kvalitních šamponech a používat speciální balzámy, také psa musíme pravidelně česat aby se srst necuchala. Tuto údržbu vidíme u všech jedinců na výstavách například u plemen maltézský psík nebo yorkšírský terier.

Poté jsou plemena, která se musí stříhat dle standartu a srst samozřejmě ošetřovat kvalitními šampony a rozčesávat různými hřebeny, zde se opět jedná většinou o výstavní psi.

Jendou z posledních variant jsou takzvaná plemena na trimování, k nim patří všechna hrubosrstá plemena- knírač, jezevčík, irský vlkodav aj., a z nehrubosrstých plemen sem patří kokršpaněl- který se částečně trimuje a částečně upravuje střihem.

Pak jsou plemena- většinou lovecká- setři, retriveři, které je potřeba na výstavy speciálně ostříhat.

Protože ale ne všichni vlastníme výstavní šampiony a  ne všichni jsme tak šikovní abychom si psa doma upravovali sami, je plno proškolených profesionálních střihačů, kteří nám s tímto problémem za mírnou úplatu pomůžou. Jsou tu od toho aby vám poradili, jak se o danou srst starat, případně vám doporučí střihovou úpravu, která bude odpovídat vašim možnostem a schopnostem.

Je důležité si uvědomit, že určité úpravy psů nejsou úplně vhodné pro všechny tipy srsti, například pravidelné holení srsti mění strukturu srsti u hrubosrstých plemen, které se pak již nedají trimovat a srst ztrácí původní funkci, která má převážně chránit před nepřízní počasí. Také dlouhosrstí psi s podsadou by se neměli vyholovat strojkem, protože pak přichází o jednu ze svých termoregulačních jednotek a hrozí jim v letních měsících přehřátí a v zimě pro změnu zima.

Je tedy vhodné se vždy už se štěňátkem zastavit v některém psím salonu aby vám poradili co s pejskem a kdy dělat, jaké správné hřebeny si na péči o psa pořídit, aby jste například dlouhosrstého psa s podsadou dostatečně vyčesávali a netvořil se filc, stejně tak jsou důležité vhodné hřebeny u všech  dloouhosrstých plemen právě z důvodu cuchání.

Poradí vám také vhodnou kosmetiku na konkrétní tip srsti vašeho miláčka, aby údržba byla co nejsnazší a srst vypadala tak jak má, určitě vám i ochotně poradí jak často koupat, čistit ouška nebo stříhat drápky.

A Pokud si ani tak na některé úkony netroufnete sami, nebo na ně nemáte doma dostatečné vybavení- kvalitní nůžky, strojek či trimovací nůž, není nic jendoduššího než pejska pravidelně svěřovat do péče psího salonu, kde se o něj postarají odborníci.