Archiv rubriky: všechno možné

Masáže psů- součást moderní péče o psího parťáka a nebo výmysl dnešní doby?

11834898_939848376079483_6041728019652521463_o

 

Masáž pro psa, Dornova metoda pro psa, Bowenova masáž pro psa,  tejpování pro psa… nesmysl, chtělo by se říct. A mnoho majitelů psů při myšlence masáže pro svého psa protáčí oči, ale čím dál tím více majitelů psa tento trend podporují a svému psu tyto věci dopřávají a dokonce tvrdí, že to či ono jejich psu pomohlo v nějakém zdánlivě neřešitelném pohybovém problému, jeho fyzický výkon se zlepšil…
Fyzioterapie, masáže, rehabilitace psů jsou v zahraničí běžná součást péče o sportující i nesportující psy. U nás v Čechách je to poměrně nová věc a stále máme co ze zahraničních zemí do Čech z této oblasti přinášet.

Proč vlastně pes najednou „potřebuje“ masáž, když několik tisíciletí žil po boku člověka bez této péče docela spokojeně? Je potřeba si uvědomit, že ze psa se postupem času stal rovnocenný partner v oblasti sportu pro svého majitele, většina psů jsou na úrovni aktivního sportovce, ne-li atleta. Pes běhá vedle kola a nebo koloběžky v terénu několik desítek kilometrů, běhá agility, což znamená rychlé starty, otočky, skoky, občas nějaký pád a nebo náraz do překážky. Při sportovní obraně dochází k prudkým nárazům a prudkým záškubům zejména krčního svalstva. Výkony psů jsou hnány čím dál víc do extrémů a  výsledky  jsou opravdu na úrovni velmi aktivního sportovce. A o ty je z hlediska masáží, fyzioterapie a případné rehabilitace velmi dobře postaráno. Protože pokud je sportovec v kvalitní kondici, podává kvalitní výkony.
Chtělo by se říct, že pes je stvořen pro pohyb, byl vyšlechtěn pro běh, pasení stád, práci v armádě, záchranářským pracem a podobně.  Byl. Ale v minulosti pes tyto aktivity provozoval pracovně a ne pro zábavu a vrcholný sport. V minulosti pes neaoportoval hodiny míček  a neběhal agility a neprováděl téměř akrobatické kousky při disciplíně freestyle frisbee. Je fajn, že člověk baví sebe i svého psa různými aktivitami, které baví oba dva, ale je potřeba pomýšlet na to, že je nutné  se postarat o to, aby o  pohybový aparát psa ( ideálně i majitele) bylo postaráno nejen kvalitní stravou a případně vhodnými doplňky, ale i manuální péčí.

11834832_939849046079416_6670548173060905229_o

Dalším důvodem, proč by majitel měl věnovat pozornost péči o pohybový aparát psa je ten, že v dnešní době se vyskytují mnohem více dysplazie kyčelních, loketních kloubů, artrozy, artritidy, spondyloza páteře a mnoho dalších diagnoz, omezující kvalitu života psa.
V případě, že pes, trpící artrozou podstupuje pravidelně ošetření masáží a Dornovou metodou, zpravidla se podaří zpomalit průběh artrozy a předejít dalším obtížím v pohybovém aparátu psa.  Ve svalstvu v okolí postiženého kloubu lze nalézt mnoho spasmů, spoušťových i stresových bodů. Spasmy i stresové body se přenáší i na další části těla psa, které pes začne přetěžovat důsledku nedostatečné funkce jiné skupiny svalů a nebo kloubu. Například v případě, že pes ulevuje jedné končetině, přetěžuje končetinu jinou. A v přetěžované končetině může dojít k vychýlení kloubu ze správné polohy v důsledku jeho nesprávného zatěžování a pozvolnému vzniku artrozy, následkem které vzniknou spasmy v okolím svalstvu  postiženého kloubu… taková řetězová reakce pohybového aparátu psa, kterou lze ve většině případů zastavit.

Aktivní věk psů většiny plemen se v posledním století prodloužil o několik let a není žádnou výjimkou, že pes velkého plemene, jako je například belgický ovčák, se v plném zdraví a dobré kondici dožívá patnácti let, někdy i více. Velkou zásluhu na tom má kvalitní selekce chovných zvířat k dalšímu chovu plemene a elimininace dědičných onemocnění, ale také moderní pohled na výživu psů, kvalitní veterinární péče, kvalitní životní podmínky pro psy a v neposlední řadě pohodový, spokojený život vedle svého majitele. Pravidelné a preventivní  ošetření Dornovou metodou a pravidelná preventivní masáž bezesporu mají své místo v moderní péči o psa a dokáží přispět k prodloužení aktivního věku zvířete.

autorka článku: Zuzana Wildmannová

www.fyziopes.cz

logo_male

Oblékat či neoblékat toť otázka?

Často se při debatách s pejskaři setkávám s otázkou zda své psí miláčky oblékat či nikoli, případně od kdy.

Jsou různá plemena psů s různými typy srsti, díky otevřenému trhu jsou to i často osrstění do střední Evropy nevhodná- bez podsady, krátká a hladká, nebo dokonce uplně bezsrstá.

V oblékání je druh srsti hlavním mezníkem zda obléci či nikoliv, ovšem neměl by to být důvod jediný, mezi další patří zdravotní stav, stáří, stav srsti, kondice psa nebo jen zimomřivost daného jedince.

Je tedy důležité se přizpusobit vždy hlavně danému jedinci.

Př. pes, rhodeský ridgeback, 10let, problémy s páteří- takového psa je potřeba chránit před prochladnutím a promoknutím, proto ikdyž je to velký pes a v mládí obléci nepotřebuje je dobré jej ve stáří oblékat i v chladnějších letních dnech- samozřejmě přiměřeně.

Osobně jsem oblékala i starého hovawarta, což je plemeno dlouhosrsté s podsadou, ale aby neprochladl- protože srst a svalová hmota již nebyly jako zamlada- dostal v zimních měsících náhradní kožíšek.

Další z častých příkladů jsou psi, které nechávají majitelé stříhat nakrátko- taková uprava se provádí jednou cca za 2-3měsíce a tak úprava padne pravděpodobně i dobdobí zimi a plískanic, je dobré mít tedy připravený teplý obleček aby nám pes neprochladl.

Může se taky stát, že budeme mít dva jednice stejného plemen a stejného typu srsti například třeba krátkosrstou čivavu, a jendoho psíka budeme muset oblíkat už při 5°C a druhého budeme oblékat až přo -10°C. Zde je to stejné jako u lidí, každý jsme jiný a i snášenlivost k chladu se různí a je důležité na to brát ohled.

 

 

Sirius z Bouchalky- nešťastný příběh se šťastným koncem

sir

Sirius, nebo podomácku Voříšek je sedmiletý pes slovenského čuvače. Původní majitelka ho přivedla do útulku Bouchalka z nepochopitelného důvodu- pes je příliš chlupatý…
Z Bouchalky se Voříšek dostal na statek v Číčovicích v roce 2009 kde žil a měl působit jako hlídací pes, až do 6. listopadu  roku 2012, kdy ze  statku utekl  a srazilo ho auto. Voříšek  po nehodě doputoval zpět na Bouchalku, kde byl předán do péče smluvnímu veterináři Karlovi Klausovi,  který odoperoval velice nekvalitně tříštivou zlomeninu kosti stehenní tak, že kost zahřeboval „intramedulárním hřebem“ (viz foto)  a vyjmul úlomky kostí. Pouhé čtyři dny po první operaci musel být pes reoperován, protože intramedulární hřeb se začal z kosti tlačit ven, psovi způsobovat velký otok, bolesti a bylo nutné drát vyjmout. Psa se ujala současná majitelka- Nikola Hoznourková a pomocí MVDr. Dagmar Minaříkové  zařídila novou operaci u pana doktora Duchka ve Vetcentru Stodůlky, kde pan doktor kost stehenní zreoperoval, sešrouboval šesti šrouby a vyjádřil naprostý  nesouhlas s předchozím postupem veterináře útulku Bouchalka a zároveň obavu z dalšího osudu psa- kost stehenní byla v dezolátním stavu, částečně následkem nehody, částečně následkem prvního zásahu veterináře. Pan doktor Duchek doporučil MVDr. Klausovi  navrátit nové majitelce vynaložené finance za špatně odvedenou operaci, což pan Klaus učinil.  Voříšek po operaci místo zpět na Bouchalku a nebo na statek v Číčovicích putoval do nového domova k Nikole. Původní záměr byl ponechat šrouby v kosti natrvalo, vzhledem k rozsahu poškození kosti, ale v květnu roku 2014 byly vyjmuty z nohy ven, protože došlo k jejich poškození, zbytky dvou poškozených šroubů má Voříšek v noze dodnes.

Bez názvuy

 7.11. 2012- Sirius den po první operaci MVDr. Klausem

Bez defewf

operační zpráva MVDr. Klause

hřeb

Intramedulární hřeb MVDr. Klause, který měl sloužit k fixaci tříštivé fraktury femuru.

šrouby

Sirius po druhé operaci, 10.11.2012 MVDr. Duchkem z Vetcentra Stodůlky. Při operaci byl vyjmut intramedulární hřeb a nahrazen šesti šrouby!

jhasbd

Voříšek po roce a půl po operací MVDr. Duchkem- stav nohy před vyjmutím šroubů z femuru. (Voříšek si šrouby poškodil).

Bez názvuasedfwe

Osm dní po třetí a poslední operaci

Bez názvuxdf

poškozený šroub, který měl Sirius v noze rok a půl

dfgNalevo rtg snímek po operaci MVDr. Klausem a napravo rtg snímek po operaci MVDr. Duchkem

Bez ysesd

Rtg snímek po všech operacích- výrazný posun pánve a páteře mimo fyziologickou osu  po srážce s automobilem.

Při druhém ošetření proběhlo kompletní srovnání pánevní kosti i bederní páteře a čekali jsme, jak pes na rehabilitaci zareaguje. Zpráva od majitelky zněla opět pozitivně- Voříšek začíná nohu zatěžovat stále víc. Myšlenky na amputaci končetiny se pomalu stávaly minulostí. Po dalších několika ošetřeních bylo stále jasněji znát, že Voříšek se výrazně zlepšuje. Podle slov majitelky i lidé v okolí zaznamenali pozitivní změnu. Při poslední návštěvě Voříška jsem byla přivítaná veselým psem, který ke mně přiběhl po všech čtyřech nohách…změna obrovská, skoro jsem myslela, že mě vítá jiný pes.
Velkou zásluhu na průběhu rehabilitace má jeho majitelka, která dbá na přísun kvalitních doplňků stravy, a celkovou, velmi kvalitní péči.  Voříšek konečně přibral na váze, celková kondice i psychický stav se výrazně zlepšil, noha se mu začíná krásně nasvalovat…Sirius je obrovský bojovník s velkou vůlí. Naštěstí se dostal k současné majitelce, pro kterou je vším. Tento případ je ukázkou toho, že kde je vůle, je i cesta. K té vůli je zapotřebí pořádný kus štěstí, protože ani vůle není všemocná.

Je mi ctí se podílet na zkvalitnění života Voříška po autonehodě a věřím, že jeho stav se bude nadále zlepšovat. Společnými silami se nám podařilo zabránit zhoršování stavu a případné  amputaci končetiny a pomoci psovi vést plnohodnotný a spokojený život po boku své majitelky.

Autorka článku : Zuzana Wildmannová

BELGIAN FOX- fyzioterapie psů

www.fyziopes.cz

článek byl zveřejněn se  souhlasem majitelky psa Nikoly Hoznourkové

fotografie poskytla Nikola Hoznourková

Pro majitele psů

Tyto stránky byly stvořeny pro majitele psům, budoucí majitele psů a všechny kdo se zajímají o psy a jejich svět.

Měli by postupně obsáhnout informace, které se špatně sháněj případně jsou předmětem diskusí, také zde postupem času najdete různé užitečné tipy a akce pro vás i vaše čtyřnohé přátele.

Věříme, že si sem budete chodit rádi počíst a pomůžete nám z této stránky vytvořit plnohodonotný server pro všechny milovníky psů s ucelenými informacemi.